Poradnik

Jak grać, żeby nie spaść z ligi, a może i powalczyć o górną połówkę tabeli?

    Pamiętaj, aby kliknąć polubienie na facebook i dołączyć do obserwujących na twitter.

 

ROZDZIAŁ 1. Drużyna, taktyka, skład
Rozdział 2. Zarządzanie klubem
Rozdział 3. Świat finansów
Rozdział 4. ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW technicznych

 

Niniejszy poradnik ma na celu zaprezentowanie istotnych zasad, którymi powinieneś kierować się w trakcie rozgrywki.

Porady te wywodzą się wprost z algorytmów zastosowanych w grze i, nawet jak od razu nie będą miały przełożenia na wyniki, to nie poddawaj się, w długim terminie na pewno okażą się skuteczne.

 

 

ROZDZIAŁ 1. Drużyna, taktyka, skład

 

Zasada nr 1: Jakie są trzy najważniejsze SKŁADOWE DECYDUJĄCE O DOBRYCH ZAWODACH? FORMA, FORMA, FORMA.

 

Pilnuj tego, pilnuj non stop, oglądaj wykresy formy dostępne na karcie zawodnika (białe okienko).

Jest to parametr zmienny w czasie, wartość po prawej stronie wykresu wskazuje na aktualną formę. Zawodnik prezentujący wartość formy poniżej połowy skali w zasadzie nie powinien być rozpatrywany, jako ten który powinien reprezentować nasz klub. Niech sobie odpocznie (może nawet w II zespole?), poczeka na lepszy czas.

Czy mamy wpływ na ten parametr? Tak, głównym składnikiem mającym wpływ na formę jest INTENSYWNOŚĆ TRENINGU (suwak pod wykresem formy). Należy przyjąć regułę, że intensywność powinna być wprost proporcjonalna do umiejętności. Dla najlepszych zawodników I-ligi intensywność powinna być zbliżona do 100%. Dla III-ligi być może maks 40%. Doboru odpowiednich ustawień zapewne nauczysz się w trakcie długotrwałej rozgrywki.

Pamiętaj, że przetrenowanie jest tak samo szkodliwe, jak i niedobór tego składnika.

 

Zasada nr 2: Ustawienie taktyczne drużyny. Pozwól IM rozwinąć skrzydła tam, GDZIE potrafią zrobić to najlepiej

 

Każde ustawienie drużyny ma przełożenie na ostateczne parametry decydujące o przebiegu rozgrywki, ale równie ważne jest, aby na każdej pozycji występował zawodnik o takiej samej indywidualnej pozycji nominalnej.

Jeżeli „nie stać” cię, aby grać np. 4-4-2, bo posiadasz tylko trzech jako tako biegających obrońców, to może warto zmienić ustawienie na 3-5-2?

Aby sprawdzić, jak zawodnicy są przypisani do pozycji na boisku, kliknij na koszulce wybranego zawodnika. Otworzy się tabelka z podstawową jedenastką. Sprawdź, czy w danej formacji znajduje się zawodnik o odpowiedniej pozycji nominalnej. Poprzez zaznaczenie zawodnika w tabelce zamienisz go pozycjami z zawodnikiem wybranym przez koszulkę.

 

Zasada nr 3: JAK GRAĆ PANIE TRENERZE, JAK GRAĆ? POWIEDZ IM

 

Gdy już mozolnie wybierzesz podstawową jedenastkę na podstawie umiejętności i formy, przypiszesz do pozycji w ustawieniu, pozostaje jeszcze jeden skuteczny parametr decydujący o taktyce. Jest to tzw. odprawa przedmeczowa (również możliwa w przerwie meczu). Suwakami decydujesz jaki ma być charakter zespołu i potrzeba danej chwili. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na ustawienie bardziej ofensywne, ale chciałbyś „ogolić frajerów”, bo wiesz, że w danej chwili, w przerwie meczu, masz szansę tego dokonać, to zrób to: przesuń suwak danej formacji w prawo, ale w ten sposób osłabisz pozostałe.

Jest to parametr mający duże znaczenie dla ostatecznej postawy zespołu.

 

Zasada nr 4: LICZĄ SIĘ TYLKO Kadry

 

Jest to oczywista oczywistość, że przy wyborze podstawowej jedenastki musisz, oprócz wspomnianej formy dnia, wziąć pod uwagę umiejętności zawodników. Określone są poprzez cechy: technika, szybkość, podanie, strzał. Weź pod uwagę, że nie wszystkie cechy liczą się na każdej pozycji. Dla obrońcy raczej strzał nie będzie kluczowy, podobnie jak dla napastnika podanie będzie miało mniejsze znaczenie. Warto więc w wyborze zawodników kierować się kluczowymi cechami na danej pozycji.

REZERWOWI: Pamiętaj, aby przed każdym meczem to sprawdzić. Wyboru rezerwowych dokonuje się prawym przyciskiem myszy.

 

 

 

 

Rozdział 2. Zarządzanie klubem

 

DRUŻYNA rezerw

Warto przenieść zawodnika bez formy do rezerw, bo tam, jeżeli zaprezentuje się dobrze, to wskakuje na wyższy poziom formy, a jak wspomniano w rozdziale I, forma jest najważniejsza.

Zawodnik wyróżniony w tabelce ‘Najlepiej zaprezentowali się’ ma zwykle dość wysoki wskaźnik formy. Przenieś go do I drużyny.

Drużyna rezerw powinna być przechowalnią dla całkowicie pozbawionych formy zawodników. Choć też nie ma gwarancji, że tam akurat będzie wśród tych prezentujących się lepiej.

Cenna wskazówka: jeżeli nasz podstawowy zespół jest mocno „zniszczony” to warto wziąć rezerwowego w dobrej formie, niż zawodnika podstawowego, ale w formie na poziomie minimum.

 

Przedłużanie kontraktów

Pilnuj tego, bo zawodnicy opuszczają klub po zakończeniu kontraktu, nawet tego nie sygnalizując.

Pojawiają się różne opinie, że lepiej sprzedać zawodnika przed końcem kontraktu i odkupić nowego. Może i to prawda, ale zwróć uwagę, że często na liście transferowej nie ma nikogo dobrego, a wtedy sprzedaż wiąże się z ryzykiem utraty cennego zawodnika bez możliwości zakupu podobnego przez dłuższy czas.

Przedłużenia kontraktu dokonuje się poprzez prawy przycisk myszy w tabeli zawodników:

Transfery

Zakupiony zawodnik ma formę w strefach średnich, należy natychmiast ustawić mu odpowiedni poziom treningu adekwatny do umiejętności.

Propozycja ceny – tutaj można zaoszczędzić, bo nie ma limitu na liczbę podawanych propozycji, więc można tak celować, żeby zapłacić mniej. Z reguły strefy -10% od ceny wywoławczej mogą być zaakceptowane.

 

Stadion

Tutaj możesz się wyszumieć i wybudować stadion perełkę. Ale czy naprawdę warto? Zapewne tak, ale być może w późniejszym terminie. Jakość stadionu ma wpływ na ilość widzów na stadionie, a co za tym idzie na przychody z dnia meczowego. Należy to traktować, jako inwestycję czysto kapitałową, bez większego przełożenia na wynik sportowy.

 

 

 

 

Rozdział 3. Świat finansów

 

Reklamy

Kwoty, które mogą nam zaoferować reklamodawcy są zależne od miejsca w tabeli (i oczywiście od ligi). Nie ma sensu sprzedawać wszystkich miejsc reklamowych jeżeli Twoja pozycja w tabeli jest zbyt niska. Najlepiej sprzedaj na początku te krótkoterminowe, a gdy osiągniesz wysoką pozycję w tabeli sprzedaj te najdłuższe.

Pamiętaj, aby regularnie tutaj zaglądać, bo po terminie miejsca są zwalniane i należy jak najszybciej sprzedać kolejne.

Reklamy to jest główne źródło przychodu, musisz tego pilnować!

 

Bank

Zwróć uwagę, że oprocentowanie kredytów w latach ’90 było zbójeckie. Jeżeli musisz już coś pożyczyć to rób to rozważnie. Obsługa kredytu wygląda trochę specyficznie, więc przygotuj się na to: co miesiąc pobierane są tylko odsetki od zadłużenia. Spłata całego kapitału następuje na koniec okresu kredytowania. Dlatego musisz mieć gotówkę na ten cel.

Najlepsza strategia to: nie czekać na automatyczną spłatę, tylko robić prolongaty. Spłacamy kredyt przed upływem terminu i w jego miejsce zaciągamy następny, co powoduje, że okres do zwrotu kapitału wydłuża nam.

Zawarcie umowy kredytowej: w pierwszym kroku wybierz czas spłaty, a następnie kwotę pożyczki. Kolejność ma znaczenie.

 

Pensje i premie

Plan minimum to zapewnić, aby zawodnicy nie okazywali dezaprobaty. Przekroczenie tego progu jest najważniejsze, poza tym to zapłać tyle na ile Cię stać. Hulaj dusza…

 

Mecze wyjazdowe

Mecze rozgrywane u siebie są z oczywistych względów łatwiejsze.

Od strony sportowej: siła mentalna drużyny jest większa i można tak kombinować taktyką w grach domowych, np. trochę bardziej szarpnąć ofensywą, bo obronę i tak lekko wspomoże nam fakt grania u siebie.

Od strony finansowej: wyjazd wiąże się z wydatkiem na transport, nocleg i ew. dodatkowy trening. Wpływ tych parametrów na wynik sportowy jest, ale nie tak duży, więc zwiększenie tych wydatków możesz pozostawić na moment, gdy będziesz bogatszy i będziesz walczył o najwyższe cele.

 

Rozdział 4. Rozwiązywanie problemów technicznych

Jeżeli w trakcie gry nastąpi zawieszenie to prawdopodobną przyczyną jest lista transferowa. Otóż nie można wyczyścić całej listy (w jakiejkolwiek lidze).

Jeżeli na liście transferowej pozostanie jeden zawodnik, to powstrzymaj się z zakupem, nawet jakby to był sam Leszek Pisz w promocyjnej cenie. Poczekaj, aż w następnych kolejkach pojawią się nowi zawodnicy. Wyczyszczenie całej listy powoduje zawieszenie gry przy ponownym wejściu do listy, albo po rozegraniu kolejnego meczu.

Na razie zidentyfikowano tylko ten jeden problem, ale prośba do wszystkich grających o zgłaszanie jeżeli znajdą inne przyczyny niestabilnego zachowania gry.

cdn…